Narzędzia Pomiarowe

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

 Pierwsza część będzie odnosić się do poziomic i stalowych liniałów.
W współczesnych czasach intensywnego rozwoju techniki i technologii, mimo maszyn cnc, komputerów produkcja seryjna części o identycznych rozmiarach nie jest do końca wykonalna. A to dla tego, że maszyny, obrabiarki nie są super dokładne także jak narzędzia skrawające czy szlifujące.
      Dla tego architekt definiuje, w jakich granicach mogą się zawierać rzeczywiste wymiary gotowego wyrobu, inaczej wytycza w dokumentacji tolerancję. Zatrudniony wiedząc, w jakim przedziale wymiarowym może być detal, korzysta z różnych przyrządów pomiarowych: suwmiarki, mikromierze, sprawdziany, szablony, głebokościomierze, wzorce, aby określić zgodność z projektem.
Narzędzia pomiarowe dzielą się na, wzorce i przyrządy pomiarowe.

 


 

      Wzorzec pomiarowy jest to element stały np. liniał lub wiązka laserowa, odtwarzająca miarę wiadomej wielkości z ustaloną dokładnością. Mogą one odtwarzać jeden wymiar lub kilka. Przykładowo: wzorzec zarysu gwintów składa się z pojedynczych wzorców gwintu, metrycznego i calowego. Jest on połączony w pakiet. Podobnie popularny szczelinomierz składa sie z wielu listków o ustalonej grubości. Natomiast przymiar liniowy, powszechnie zwany liniałem lub linijką, to wzór długości z naciętymi kreskami milimetrowymi lub calowymi. Posiada on podziałkę, najczęściej 1 mm, i zakres pomiarowy od 50mm do 450mm.


     Natomiast przyrządy pomiarowe służą do bezpośredniego lub pośredniego wykonywania pomiarów. Odróżniają się od wzorców tym, że mają mechanizm optyczny, elektroniczny lub mechaniczny zaprojektowany do przetwarzania jednej wielkości w drugą, przy powiększeniu czułości odczytywania, dopasowywania wskazań lub kompensacji błędów pomiarowych. Stanowią one ogromnie rozbudowaną grupę przyrządów. Ja chciałem skierować uwagę na poziomice, które należą do narzędzi pomiarowych. Najczęściej są to aluminiowe profile z osadzoną w nich jedną lub wieloma libelkami z płynem i pęcherzykiem powietrza. Wykorzystują one siłę grawitacji ziemskiej do wyznaczania poziomu lub pionu. Ustalanie to nie jest zbyt dokładne, z tego powodu używane jest, jako wstępne, alb podczas prac budowniczych czy remontowych niewymagających super dokładnej płaszczyzny.

 

   Poziomice robione są w różnych klasach, najczęściej zwracamy uwagę na wymiar profilu i dokładność osadzenia libelki. Poziomica z grubym profilem są w większym stopniu wytrzymałe a wklejone libelki wytrzymałe na wstrząsy.

   Odrębną grupę przyrządów pomiarowych do wytyczania pionu i poziomu stanowią urządzenia elektroniczne lub optyczne. Bazują one na układzie żyroskopowym, bardziej dokładnym od libelki. W przypadku połączenia żyroskopu z lunetą optyczną mamy niwelator optyczny. Jeżeli zastąpimy optykę laserem uzyskamy laser krzyżowy lub laser punktowy. Takie lasery mają przeróżne zasięgi i mogą być stosowane wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. W przypadku niwelatorów laserowych stosowanie ich w świetle dziennym wymaga dodatkowego odbiornika, dlatego że laser przy dużych odległościach przestaje być zauważalny przez człowieka.